Sylwester pełen małych wielkich tragedii

Raport dotyczący zwierzęcych ofiar fajerwerków w naszym regionie.

Temat eksplozji pirotechnicznych w Sylwestra i w pierwsze dni karnawału wraca co roku w postaci ostrej dyskusji zwolenników petard i ich przeciwników.  Najgłośniejszy sprzeciw płynie ze strony miłośników zwierząt. Mówią oni o stresie zwierzęcia i często tragicznej w skutkach  panice. Ale zaraz za tym, słychać głosy mówiące, że miłośnicy zwierząt przesadzają a fajerwerki nie stanowią dla zwierzaków takiego problemu. Jak jest naprawdę? Przyjrzeliśmy się bliżej doniesieniom o zaginionych i znalezionych zwierzakach w naszym regionie aby wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie czy faktycznie problem istnieje. Jakie są nasze wnioski?

Tak prezentuje się zbiorcza informacja o zaginięciach zwierząt (głównie psów) w ostatnich dniach (od 1.01. do 05.01.) w naszym regionie (Rybnik, Wodzisław i okolice). Część zwierząt bezpiecznie wróciła do domu. Niestety wiele z nich wciąż błąka się po ulicach naszych miast.

Rybnik i okolice

 • Okolice Zamysłowa, ulica Jarzynowa: zabłąkany pies rasy york.
 • Boguszowice. Błąkający się zagubiony czarno-biały mieszaniec.
 • Boguszowice Stare: Znaleziony czarny mieszaniec.
 • Rybnik, centrum. Zagubiony psiak rasy west terrier. Na szczęście trafił do właściciela.
 • Niedobczyce: zagubiony mieszaniec imieniem Rocky, „jamnikowaty” z białym krawatem. Mocno wystraszony z powodu wybuchów. Ostatnio widziany w rejonie ulic Orzechowej i Janasa w Rybniku.

 • Również Niedobczyce. Przy ul. Barbary zaginęła kotka. Czarna z białymi elementami (łapki i „krawat”)

 • Czerwionka-Dębieńsko: Zagubiony mały pies o jasnym umaszczeniu, Imię: Mufinka
 • Jankowice, rejon ul. Wesołej. Znaleziono małego psa typu york

 • Rybnik-Golejów: zagubionę szczenię rasy owczarek niemiecki

 • Rybnik: Pod restauracją Pokusa na ulicy Świętego Józefa Rybnik w okolicy Sylwestra mały pies, trząsł się z zimna, próbując wejść do środka. Psiak na szczęście odnalazł właściciela.

 • Rybnik-Kamień: pierwszym dniu 2018 roku w Rybniku-Kamieniu znaleziony zostaje wystraszony wybuchami owczarek niemiecki


Psy, które trafiły do rybnickiego schroniska w pierwszych dniach po Sylwestrze (okresie największej aktywności osób strzelających materiałami pirotechnicznymi) :

 

 • Suczka, w typie posokowca, szczeniak. Znaleziona w Rybniku-Ochojcu.
  Trafiła do schroniska 2 dnia stycznia. Czeka ją teraz kwarantanna do  16.01.2018
 • Pies znaleziony w Żytnej (gmina Lyski).
  Kwarantanna psa potrwa od 16.01.18. Jak czytamy na profilu facebookowym rybnickiego schroniska , adopcja będzie możliwa dopiero po 1 lutym 2018.

 • Pies średniej wielkości, o jasnym umaszczeniu, znaleziony w Chudowie (gm. Gierałtowice).
  Kwarantanna w jego przypadku również potrwa do 16.01.2018 a adopcja będzie możliwa dopiero z początkiem lutego.
  Adopcja możliwa po 01.02.18
 • Powiat wodzisławski
 • Radlin. W okolicy supermarketu „Tesco” widywany jest wystraszony mieszaniec o jasnym, rudawym umaszczeniu. Bardzo płochliwy, nie dający się złapać.
 • Na zdjęciu Gizmo, widywany na styku Radlina, Pszowa i Rydułtów.
 •  Rogów: w Sylwestra zagubił się pies rasy golden retriver imieniem Fokus.

 • Wodzisław. W okolicach Szkoły Podstawowej nr 5 znaleziono czarnego kota.
 • Pszów: W godzinach porannych pierwszego dnia 2018 roku widziany był na ul. Jaskółczej błąkający się owczarek niemiecki.
 • Pszów: osiedle Tytki (obok Lodowiska) zaginął szczeniak rasy labrador retriver. Na szczęście udało się psa złapać.

 • Pszów: Kolejny sylwestrowy uciekinier. Czarny labrador retriever (suczka) z kolczatką, biega po osiedlu Juranda w Pszowie.
 • Pozostałe miasta

  Żory : Drugiego dnia 2018 roku z osiedla Sikorskiego uciekła suka rasy owczarka niemieckiego.
 • Jastrzębie-Zdrój W Sylwestra zgubił się pies Kodi rasy shih-tzu. Jasnobeżowy, miał czerwoną obrożę. Pies oznakowany, wykastrowany.
 • Jastrzębie-Zdrój. Do tamtejszego schroniska trafia ofiara sylwestrowych wystrzałów, owczarek kaukaski
 • Dębieńsko: Przy ul Odrodzenia błąkał się owczarek niemiecki. Na szczęście trafił już do domu.
 • Czerwionka-Leszczyny: Na ul. Bełkowskiej przerażony owczarek typu colie (popularny „Lessie”) przerażony uciekał przed wybuchami. Psina weszła ludziom na posesję do garażu.

 • Szczejkowice: W samym lesie znaleziono suczkę shi tzu. Pies przerażony uciekał przed wybuchami petard. Pies trafił już do domu.
 • Pawłowice.
  Zaginięcie suki imieniem Luna na ul. 1 maja w Pawłowicach.

Szarik też by spanikował

Popularny w internecie jest mem pokazujący Szarika, który walczy w czasie wojny i współczesnego yorka, który boi się petard. Niestety treść tego mema nie wygrywa starcia z rzeczywistością. Wśród przerażonych wybuchami zwierząt znajdujemy nie tylko małe yorki ale również wielkie psy, w tym owczarki czy retrievery. Strach i panika nie są uwarunkowane wielkością zwierzęcia a historie o walecznym psie w czasie wojny, mimo szczerej sympatii dla Szarika, musimy włożyć między legendy.

Internetowe memy próbują często zbagatelizować problem paniki wśród zwierząt podczas Sylwestra. Niestety, rzeczywistość okazuje się bardziej okrutna niż wydaje się zwolennikom noworocznych wybuchów.

 

Nie tylko psy…

Monitoring tych najbardziej tragicznych wydarzeń sylwestrowych dla zwierząt prowadzi fundacja Mondo Cane. Na swoich stronach informują o przypadkach zgonów psów, ale również innych zwierząt.
Doniesienia pełne są zdjęć martwych psów znalezionych wiele kilometrów od swoich domostw, często rozjechanych przez samochody czy dosłownie wbitych na ostrych zakończeniach ogrodzeń domostw (sic!). Wiele informacji dotyczy również zwierząt dzikich takich jak sarny czy wiewiórki. Do sieci wpłynęło także nagranie paniki bielika w wolierze w parku w Wejherowie:

Wniosek: noworoczny horror zwierząt to fakt.

Nasz raport zakończyliśmy w dniu 5 stycznia 2018 roku. To zdecydowanie nie wszystkie przypadki zaginięć zwierząt domowych w naszym regionie a jedynie te, które zostały nagłośnione wśród organizacji i społeczności, zajmujących się tematyką praw zwierząt na naszym terenie.
Podstawowy wniosek jaki nasuwa się po zerknięciu na wyniki to to, że problem paniki i niepotrzebnego strachu wśród zwierząt, związanego z wystrzałami noworocznymi nie jest żadnym wymysłem a przykrym faktem.
Widać też, że panika zwierząt na skutek eksplozji pirotechnicznych dotyczy różnych gatunków, zarówno tych udomowionych jak i dzikich.

Państwa ocenie pozostawiamy to, czy taka liczba wystraszonych zwierząt, uciekających w popłochu ze swych domów, wystawiona na wielkie zagrożenia dla własnego zdrowia a nawet życia jest powodem dla którego warto zrezygnować z fajerwerków w Sylwestra. Naszym zdaniem tak a wybuchy pirotechniczne – jakkolwiek byłyby piękne i widowiskowe – nie są warte ceny strachu, przerażenia, zgonów na zawał czy w wyniku okaleczeń i poparzeń.

Jak wspomnieliśmy na początku, część ze zwierząt o których piszemy odnalazła drogę powrotną do bezpiecznego schronienia. Jednak zdecydowana większość wciąż błąka się po ulicach całego naszego regionu bądź czeka na dom w schroniskach. Przy okazji warto odnotować co zrobić, jeśli sami znajdziemy się w sytuacji właściciela zaginionego zwierzaka, bądź jeśli takiego przerażonego uciekiniera właśnie znaleźliśmy.

Gdzie szukać zwierzaka?

Jeśli chcemy zgłosić fakt zaginięcia, lub znalezienia zwierzaka, zawsze najlepiej zacząć od numeru telefonu do lokalnej straży miejskiej. Warto zgłosić się również z tym tematem do schronisk w naszym regionie, przede wszystkim rybnickiego, jastrzębskiego czy raciborskiego, jak również wodzisławskiego przytuliska.
Kolejnym, równie ważnym źródłem informacji o zaginionych i znalezionych zwierzetach jest internet. Przy opracowaniu niniejszego raportu korzystaliśmy z danych poniższych stron i grup na Facebooku. Warto tam zajrzeć i śledzić wszystkie informacje:

https://www.facebook.com/zorskiazyl/

https://www.facebook.com/groups/792826747411340/?fref=ts

https://www.facebook.com/radlinskie.psy/

https://www.facebook.com/SchroniskoDlaZwierzatWRybniku/?fref=ts

https://www.facebook.com/Wodzislawskiepsyikoty/?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/667791989915563/?fref=ts